Pokud jste si v uplynulých letech pořídili nový byt v rodinném domě a zaplatili daň z nabytí nemovitosti, pak zbystřete – následující dobrá zpráva se může týkat i vás.
Na počátku celého případu bylo cílené rozhodnutí našich zákonodárců, že bytové jednotky v bytových domech jsou při prvním prodeji novostavby od daně osvobozeny, zatímco bytové jednotky v novostavbě rodinného domu (a v dalších z řady typu staveb) nikoliv. Dle Finanční správy se nejednalo o mezeru v zákoně, jak se někteří domnívali, ale o záměrné rozhodnutí, učiněné v souladu s účelem staveb podle stavebních předpisů.
Mnoho majitelů se s faktem, že musí zaplatit daň z nabytí nemovité věci za jednotku (byt) v rodinném domě, nesmířilo. Proč by měli daň platit oni, když novopečení majitelé bytových jednotek v novostavbách bytových domů platit nemusí, přitom to vypadá jako totéž? Finanční správa se tehdy pokusila rozdíl osvětlit v článku „6 mýtů o zdanění nabytí bytové jednotky v rodinném domě“.
Celá záležitost zašla tak daleko, že se jí na podnět dotčených majitelů jednotek (bytů) začaly zabývat i soudy, bohužel s rozdílnými výsledky a argumentací. Některé daly za pravdu majitelům bytů, některé Finanční správě. Nejistota tedy pokračovala. Obrat nastal až v souvislosti s přijetím novely zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, která byla vydána pod číslem 264/2019 Sb., kdy počínaje 1. 11. 2019 došlo k rozšíření osvobození i na první úplatné nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě.
Co si však mají počít majitelé, kteří si nové bydlení pořídili před tímto datem a daň již zaplatili? Jasno v celé záležitosti udělal až rozsudek Nejvyššího správní soudu sp. zn. 4 Afs 89 / 2020 – 44 ze dne 24. 6. 2020. Tento rozsudek říká, že osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí je možné uplatnit i na případy prvního úplatného nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě před účinností výše uvedené novely. Finanční správa se rozhodla rozsudek respektovat (pozn. Jedná se o období od 1. 1. 2014 do 31. 10. 2019). Můžete tedy požádat o vrácení daně.
Co tedy udělat pro to, aby vám byla zaplacená daň vrácena? Pokud splňujete výše uvedené podmínky a podmínky v § 7 zákonného opatření, stačí vyhotovit dodatečné přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a zažádat o vrácení přeplatku na dani. Před samotným podání dodatečného přiznání doporučujeme spojit s finančním úřadem, kde jste podávali řádné přiznání a který bude mít i zpracování dodatečného přiznání na starosti, a domluvit se na dalších dokladech, které společně s dodatečným přiznáním budete podávat. Může se jednat například o Prohlášení vlastníka potvrzující rozdělení rodinného domu na jednotky a/nebo dokument potvrzující přidělení čísla popisného nebo evidenčního. Někde postačí Vyrozumění o vkladu do KN, někde správce daně požaduje i kolaudační rozhodnutí, proto doporučujeme se předem domluvit na vašem Finančním úřadě.
V případě potřeby vám naši daňoví poradci rádi poradí či připraví potřebné podklady.