Stát živnostníkům prominul platbu záloh na pojistné a zároveň odpustil minimální výši plateb na důchodové pojištění. To se týkalo období březen–srpen roku 2020. Výši důchodů to naštěstí neovlivnilo a na toto období se pohlíží, jako kdybyste zálohy klasicky platili. Srpen za chvíli skončí, tak jak to bude dál?
Zálohy se začnou platit od září. První zálohu je potřeba poslat během měsíce, za který se záloha platí, tedy během září (u zdravotního pojištění od 1. září až do 8. října). Zaplatili jste zálohu za březen? Nemusíte se bát, tato částka se použije buď na jiné splatné závazky nebo místo zálohy v září. Každopádně o ni nepřijdete. To platí pro důchodové i zdravotní pojištění.
Jak je to dál s důchodovým pojištěním? Pokud odvádíte minimální zálohy, pak máte důchodové pojištění v daném období odpuštěné v celé výši. Pokud odvádíte vyšší než minimální zálohy, pak musíte v ročním vyúčtování zpětně doplatit za toto období (6 měsíců) rozdíl mezi minimální zálohou a skutečnou výší pojistného, vypočtenou z vašeho zisku za rok 2020. Čas k doplacení máte do měsíce po odevzdání daňového přiznání.
Minimální zálohy na důchodové pojištění jsou 2 544 Kč (za hlavní činnost) nebo částku 1 018 Kč (za vedlejší činnost).
Jak je to dál se zdravotním pojištěním? Princip je stejný jako u důchodového pojištění, pokud obvykle platíte vyšší než minimální výši, tak za období březen-srpen doplatíte pouze rozdíl mezi vaší obvyklou zálohou a minimální výší. Rozdíl můžete zaplatit až příští rok při podání přehledu.
Minimální výše zálohy je 2 352 Kč.
Přehled o příjmech a výdajích za rok 2020: až budete podávat v příštím roce přehled, tak si od výsledného důchodového pojištění odečtete zálohy, které jste platili tento rok (leden, únor, září–prosinec), a k tomu navíc za každý měsíc od března do srpna částku 2 544 Kč (za hlavní činnost) nebo částku 1 018 Kč (za vedlejší činnost).
Zdroje článku: průvodce podnikáním, MPSV, ČSSZ