Stravenky v současné době dostává zhruba 1,5 milionu zaměstnanců. Zaměstnavatel obvykle přispívá 55 % a zaměstnanec si platí zbylých 45 %. U papírových si zaměstnanci musí hlídat platnost a u elektronických zase to, zda je daný obchod nebo restaurace akceptuje. Obchody a restaurace platí stravenkovým společnostem několikaprocentní provizi (5 % – 7 %).
Konečně změna
Návrh přidat od 1. 1. 2021 kromě stravenek či závodního stravování možnost paušální platby je součástí daňového balíčku, který nyní jde do druhého čtení v Poslanecké sněmovně. Příspěvek v peněžní formě by pro zaměstnance byl osvobozen od daní a pojištění.
Tato varianta by mimo jiné mohla pomoci alespoň části z 1 milionu zaměstnanců, kteří nemají možnost závodního stravování, ani nedostávají stravenky.
Jak to bude fungovat?
Zaměstnavatelé dostanou další možnost, jak na stravování přispět. Daňově uznatelná částka, kterou si budou moct odečíst, se počítá stejně jako u stravenek. Tvoří 70 % z hodnoty stravného na pracovních cestách stanoveného vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí. Letos to za každý odpracovaný den bylo až 72 Kč.
Žádná kontrola, žádné propadnutí
Stravenkový paušál dá zaměstnancům svobodu. Nebudou muset dokládat, že si za peníze koupili jídlo. Nebudou muset hlídat datum platnosti, ani místo, kde se s nimi dá platit. Obchody a restaurace nebudou muset odvádět provize a čekat na jejich proplacení a celý proces se značně zjednoduší.
O tyto peníze nepřijdou ani lidé v exekuci. Příspěvek je samostatným nenárokovým benefitem, který poskytuje zaměstnavatel nad rámec mzdy. Srážkám ze mzdy podléhá pouze mzda, příjmy, které ji nahrazují nebo jsou vyjmenovány v § 299 občanského soudního řádu. Stravenkový paušál není ani mzda, ani se nenachází v příslušném výčtu.