Ať máte sebelepší LinkedIn profil, pokud se ucházíte o zaměstnání, většina personalistů po vás ještě bude chtít staré dobré CVčko. Ale na rady níže se mrkněte, i když zrovna práci nehledáte. Je totiž dobré životopis průběžně doplňovat – ať nezapomenete, co jste vlastně dělali.
HR lidé životopis čtou jen několik desítek vteřin. Opravdu. Proto se zkuste držet těchto rad:
- Maximálně 2 stránky
- Profesionální fotografie, pokud na ní vypadáte dobře a jste si podobní 🙂
- Osobní údaje: věk ani adresu uvádět nemusíte, ale nezapomeňte na profesionální e-mail
- Pozor na mezery v životopise, vysvětlete je
- Prezentujte se bez chyb, všechno několikrát zkontrolujte
- Formát? Pdf je ok
- Jde to jednoduše online – tipy na prográmky níže (v angličtině).
Ale proč?
Maximálně 2 stránky
V záplavě informací se jinak ztratí ty důležité. Pokud jste tak skvělí, že se to na dvě stránky „určitě nemůže vejít“, vyberte jenom to nejlepší. Máte-li už pořádnou praxi, vymažte brigády při škole. Životopis není památníček. 🙂 Kraťte a proškrtávejte!
Fotografie
V řadě zemí je zakázána z důvodu možné diskriminace. U nás ne, tak toho zkuste využít. Každý si životopis s fotografií lépe zapamatuje a možná rovnou získáte nějaké sympatie. Ale pozor – žádné fotky s pivem, v plavkách, selfies apod. Zeptejte se někoho nezávislého, jak na obrázku působíte. Zvažte, zda je kvalitní, profesionální, zda na fotografii nepůsobíte moc škrobeně, smutně nebo vyzývavě. Zamyslete se, jestli se hodí k pozici, na kterou se hlásíte.
Věk a to ostatní
Opravdu není nutné věk uvádět. Personalisté si ho beztak dopočítají z toho, kdy jste dokončili školu.
Co se týče adresy – zvláště absolventi občas uvádějí trvalou adresu u rodičů, která se neshoduje s místem, kde hledají práci. Tím personalistu zmatete – zkuste mu to tedy zjednodušit tím, že uvedete adresu v místě pracoviště, nebo ji prostě vynecháte.
O e-mailových adresách typu fifinka1970@gmail.com už se toho napsalo mnoho, ale pro jistotu: na CV patří profesiolnálně vypadající e-mailová adresa.
Mezery v životopise
V lepším případě se vás na ně doptají, v horším rovnou zamítnou. Zkuste tomu předejít tím, že je chytře vysvětlíte nebo vyzdvihnete třeba cestování, práci pro neziskovou organizaci nebo vzdělávání, kterému jste se v daném období věnovali.
Pozor na chyby
Nechte si zkontrolovat pravopis, podívejte se, zda se vám nerozházelo formátování. Častou chybou jsou také dvojjazyčné životopisy, kde z nepozornosti zůstanou nadpisy v jiném jazyce. Personalisté a manažeři mohou dělat rychlé soudy a rovnou by vám mohli přiřknout špatnou pozornost k detailům, neorganizovanost nebo přímo lajdáctví.
Pdf je ok
Pokud jste kreativní, určitě najdete mnoho lepších způsobů, jak se prezentovat. Pro většinu ostatních stačí CV uložit v pdf, ověřit, že se vše zobrazuje jak má a že soubor nemá několik giga, a odeslat. Určitě neposílejte životopis ve Wordu.
Každopádně zkontrolujte požadavky dané firmy. Možná chtějí i motivační dopis. Potom ho určitě přiložte také.
Skvělé on-line programy
I po mnoha letech v HR mě baví radit se životopisy a vždy je co napravovat. Pokud nepočítám nádherné on-line prezentace kreativců, jen jednou jedinkrát jsem dostala do ruky dokument, u něhož mi spadla brada – ani jedna chyba, všechno perfektní. Kolega a kamarád ho tenkrát vytvářel v angličtině on-line přes program Novoresume. Něco málo si tam připlatil, ale výsledek rozhodně stál za to (a ne, nemám od nich provizi 🙂 ). Mezitím se objevily i další podobné programy, například flowcv. Ten vypadá také zajímavě a je zdarma. Tak pokud ho vyzkoušíte, napiště nám do komentářů své dojmy.
Protože je to mé hobby, pokud budete mít zájem, váš životopis ráda zkontroluji – zcela zdarma. Kontaktujte mě zde nebo přes můj profil na LinkedIn. A nebo využijte služeb externího personalisty.